AU-PAIR, ФОРУМ ПРОГРАММЫ!!!
задайте вопрос и получите быстрый и точный ответ от участников программы и профессионалов.
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
Страница 2 из 6«123456»
AUPAIR форум » Важные темы » Не попадайтесь на уловки мошенников » Остороожно!!! Мошенники!!!
Остороожно!!! Мошенники!!!
NasHДата: Понедельник, 06.02.2012, 01:44 | Сообщение # 16
Рядовой
Статус: Offline
Господа!спешу добавить к вашему списку и таких скамеров:Dr Mark Dickson <drmarkdover@yahoo.com>, Tim Pearce <timpearce30@yahoo.com>, olabesi family <olabesifamily@hotmail.com>, dee pels <d.pels@live.com> Все эти черные гады нашли меня после регистрации на сайте easyaupair.com
Настоятельно рекоммендую не повторять моей ошибки и не регистрироваться там.Если вы хотите проверить свою семью зайдите на сайт http://www.scamwarners.com и введите их в окне поииска, ну или просто через гугл.
Подскажите,пожалуйста, я отправила одному из этих мошенников скан своего загран и сейчас не нахожу себе места от волнения.Что делать?

goaupairДата: Понедельник, 06.02.2012, 18:06 | Сообщение # 17
Подполковник
я не слышал чтобы как то мошенники могли воспользоваться копией паспорта, не волнуйтесь. На будущее будьте осторожнее, но по поводу этих случаев и паспорта, думаю что ничего страшного не произойдет, у них реально нет возможности пользоваться им как то в своих целях.

AmiДата: Пятница, 24.02.2012, 21:45 | Сообщение # 18
Рядовой
Здравствуйте, у меня вопрос. Я хотела купить щенят по объявлению, уже договорилась оказалось они с Франции. Теперь их хозяика говорит, что надо заплатить за доставку собак с Франции в Казахстан. Компания которая отвечает за доставку называется Continental Air Pet Transport, они мне звонили с международного номера и просили сначала переслать им деньги, а потом щенят пришлют, при этом нет никаких докозательств, что они действительно пришлют щенят.
Стоит ли мне верить им? И слышали ли вы ранее об этой компании (Continental Air Pet Transport)? И отправлять ли мне им деньги?

goaupairДата: Пятница, 24.02.2012, 22:38 | Сообщение # 19
Подполковник
К сожалению это не по теме форума, возможно вам лучше писать на форумах где обсуждаются именно вопросы связанные с доставкой щенят.

AmiДата: Суббота, 25.02.2012, 19:50 | Сообщение # 20
Рядовой
ok. sorry, прост думала может кто-то об этой компании слышал

NyankДата: Понедельник, 19.03.2012, 23:46 | Сообщение # 21
Рядовой
Всем привет! Хочу поделиться горьким опытом, о том как попала в сети мошенников. Когда поняла, что семья и агенство не настоящие, было уже поздно и деньги "на визу" были уже отправлены.
Вот с этих емайлов мне писали:
jjfamily0202@hotmail.com
america.pro@blumail.org
хотя, конечно, с этих почтовых ящиков они вряд ли буду уже писать.
деньги отправила на имя Lucita Laysa Mangollado.
Вот письмо, которое они мне отправили сначала:

We
are looking for someone to get our Daughter(Jessica) who will be 6
years old next 3 weeks ready in the
morning,prepare and clear up the family's breakfast, make the beds,
and take my daughter to school.The Au Pair would then need to pick her
up in the afternoon and look after the kid until we get back home from
work. We have a very hardworking cleaner, so there will not be any
heavy housework.There is a bit of light cleaning and laundry so there
would be more free time in the day to go to language school if
applicable.

How does the Au Pair live:

The Au Pair would have her own room, which is huge, and has a double
bed, with sitting area and TV/DVD/Video/Hi Fi. There is wireless
broadband internet in the house. The Au Pair will have access to a
personal car to run around if he/she knows how to drive. Working
hours:07.30 to 09.00 and 1520 to 1930Plus about 60-90 minutes of
housework a day to fit in with the Au Pair's schedule. 25-30 hours a
week.

Abilities of Aupair:

Have you ever traveled outside your home country before?
Have you much experience working with kid’s ?
Do you have a qualification ?
Which country are you from?
Can you get ready my Daughter for school and packing is lunches ?
Driving my Daughter to school, appointments and extracurricular activities ?
Supervising homework ?
Preparing my Daughter's meals ?

Benefit:
The Au Pair will be paid a Monthly Salary of $2000 plus pocket money
of $80 week. I will also be responsible for some of the funds for your
traveling documents.

JJ'S FAMILY

Прислали так же фото, очень милые и качетсвенные. Расспросили все про меня, запросили тоже фотографии и телефон, чтоб позвонить. Переписывалась я якобы с агенством и им же деньги отправила. Запалились на Basic Travelling Allowance (BTA), что явное мошеничество, уж совсем палку перегнули.
Будьте бдительны!

goaupairДата: Вторник, 20.03.2012, 00:32 | Сообщение # 22
Подполковник
К сожалению тут сложно что-то комментировать. Добавлю только от себя... БУДЬТЕ БДИТЕЛЬНЫ! Если возникают вопросы, сомнения... пожалуйста ОБРАЩАЙТЕСЬ... всегда постараемся помочь разобраться где пишут реальные люди, а где мошенники. Человеку без опыта это сделать сложно.

AlenKorДата: Четверг, 19.04.2012, 14:57 | Сообщение # 23
Рядовой
Здравствуйте,у меня сразу вызвала подозрения эта семья, слишком большая зарплата, слишком заманчивые условия. С сайта на котором мы познакомились, они сразу удалились, но продолжали переписываться по электронной почте. Сумбурность их писем, но я думала, что это из-за моего знания английского (средний), но хорошо что подозрения меня все таки мучила и я нашла этот форум, решила сразу вам отписаться, вдруг кому-то тоже поможет.
Варианты писем здесь уже звучали, но выложу еще раз.
присылали вот с этих адресов, и всегда просили ответить как можно быстрее, даже фотографии свои присылали : singer.generation@gmail.com просили также отправить информацию на вот эту почту, что я и сделал, получив в ответ уже договор, справку из полиции (от семьи) справка в отвратительном качестве и там ничего не видно info@aupairinamerica.co.uk

We are looking for someone to get our Daughter(Jessica)
who will be 6 years old next 3 weeks ready in themorning,prepare and
clear up the family's breakfast, make the beds, and take my daughter to school.
The Au Pair would then need to pick her
up in the afternoon and look after the kid until we get back home from
work. We have a very hardworking cleaner, so there will not be any
heavy housework.There is a bit of light cleaning and laundry so there
would be more free time in the day to go to language school if
applicable.

How does the Au Pair live:

The Au Pair would have her own room, which is huge, and has a double
bed, with sitting area and TV/DVD/Video/Hi Fi. There is wireless
broadband internet in the house. The Au Pair will have access to a
personal car to run around if he/she knows how to drive. Working
hours:07.30 to 09.00 and 1520 to 1930Plus about 60-90 minutes of
housework a day to fit in with the Au Pair's schedule. 25-30 hours a
week.

Abilities of Aupair:

Have you ever traveled outside your home country before?
Have you much experience working with kid’s ?
Do you have a qualification ?
Which country are you from?
Can you get ready my Daughter for school and packing is lunches ?
Driving my Daughter to school, appointments and extracurricular activities ?
Supervising homework ?
Preparing my Daughter's meals ?

Benefit:
The Au Pair will be paid a Monthly Salary of $2000 plus pocket money
of $80 week. I will also be responsible for some of the funds for your
traveling documents.

Singer. G
если кому интересно могу выложить все их письма.но они такие же как присылали Nyank.

blablaДата: Суббота, 14.07.2012, 21:25 | Сообщение # 24
Рядовой
Капец.. Походу я тоже нарвался на мошенников..
500 фунтов в неделю изначально показались странным, но таким заманчивым.. сначала переписывался с семьей, затем с их юристом, потом якобы с пограничной службой, и вопросы все улаживали, и всё торопят, а щас просят чтобы я сам себе перечислил 565 фунтов через вестерн юнион (хотя по сути хватило бы распечатки моего счета, что у меня есть деньги, к чему переводы), но при этом у них будут данные моего паспорта, и скан отправления, т.е. они смогут получить деньги, вот пункт 3 по этой ссылке: http://no-wunion.com/ru/
такая вот схема хитрая, потом наткнулся на http://www.scamwarners.com/forum/viewtopic.php?f=42&t=16181
и сейчас набрел на данный форум. как-то печально, и жаль кучи потраченного времени, и 2500 руб., затраченных на изготовление заграна. Кстати, еще и айпишники отправителей у всех трех (семья, юрист, граница) одинаковые.
И изначально не расспрашивали обо мне, фоток не просили (одна на аватаре стоит на одном из сайтов по поиску о-пер), просто приезжай и всё.
Мда, хорошо что не стал с вестерн юнион ничего делать.. позже смогу выложить их письма, адреса, чтобы другие знали

Сообщение отредактировал blabla - Суббота, 14.07.2012, 21:26

lalaylaДата: Среда, 15.08.2012, 20:51 | Сообщение # 25
Рядовой
Доброго времени суток!
Вот казалось все так безоблачно и правдиво, что я до сегодняшнего дня не знала, что такое существует!
Вот зарегилась я на www.newaupair.com. и все бы ничего, как с этого сайта пришло сообщение, что они советуют такую то семью для сотрудничества.
И в скором времени они мне написали... И такой момент, что в желаемой стране у меня было написано Голландия и поэтому странно. Да ну ладно.
Я уже дня 4 с ними переписываюсь и даже не подозревала ничего.. Так как они денег не просят скидывать и все официально.
На что они начали писать про адвоката семьи. И я поверила, что они смогут оформить меня через Work Permit. Дааа какая я была наивная.
вот вам их письмо
Hello Au pair,

How are you today, hope you are doing real good?

We are so excited that the Newaupair administrative has
definitely recommended you as our intending Au pair and we fully
appreciate their recommendation which was why we consulted them to
help us get the most competent Au pair. Because of confidentiality
we decided to terminate our profile knowing full well that they will
get us the best Au pair who is loving and caring with a good heart
as we requested of them.

INTRODUCTION:
My name is Mrs. Narran and the name of my Husband is Mr. Belington
along side with our lovely Son Vans who is 2 years old. My Husband
enjoys Sports but he is always busy in the office and he is a very
hard working person, mean while my Vans likes visiting the park,
playing with his car toys, also a car will be made available for you
if you are willing to drive or learn how to drive, i promise you as
your host mother that you will stay comfortably with my family because
we are a Christian family.

We live in a city at (94 Kimpton Rd, London SE5 7EA, UK), There is a
nice English Class around our area, also there are other Au pairs
living around our area you will have the time to attend to an English
Lesson and the cost will be taken care by my family if you are willing.

Our family is a fun loving family and during the weekends we all
together with our extended families visits the beach for the sake of
catching fun it has become a part of us we are indeed a lovely family who will
love you to come and Join us as soon as you deem fit to come, i
promise you that it is going to be a memorable and wonderful time for
the family we have
longed for the moment when a lovely Au pair will come and join us.

I would like to receive your CV for perusal and show it to my husband
for approval; do you have any Reference or letter of recommendation
you can send to us?

I want to make everything move in a normal way without any problem
because this is our first experience of hosting an Au pair. Vans is my
only Son so i wouldn't want anything that will hot him and i have
promise to be a good mum to him so that he will grow happily, please
all we want from you is to take good care of Vans, take him like your
brother, your friend, play with him and teach him some good cultural
exchange.

We have a large house so your accommodation will be a live in
apartment, 2 bed room flat with internet access, TV set, Telephone and
some other good things that will make you feel at home because as a
mother i know what is good for people both young and old.

Vans goes to school from 10am to 4pm which means he stays 6 hours in
school so all you need to do is to take him to school when it is 10am
then come back and take care of your own needs and when it is 4pm you
will be required to go and pick him up also with regards to your
English course it last for just 2 hours. Saturdays and Sundays will be
your free day and your salary will be 250GBP per week i don't know if
this will be OK for you but that is what we can offer for now and we
don't know how it goes because this is our first experience therefore
your pocket money will be giving to you every Friday for your upkeep,
my husband is a nice and reputable man so sometimes he might decide to
add a little thing to you depending how caring you are to his Son
because he cherished Vans so much.

I hope our communication and relationship would be a fruitful one.

Hope to hear from you soon.
Greetings from my Family.

Mrs. Narran Belington

Не попадаетесь, всегда все проверяйте!!!

Как можно быстро определить мошенники ли они?

Добавлено (15.08.2012, 19:53)
---------------------------------------------
То есть, если семья с Англии и предлагает пооперить человеку с Украины, то это полюбому мошенники?

Добавлено (15.08.2012, 20:51)
И еще вбила в строку гугл их адрес и нашла такое же письмо но с другими именами...
http://www.scamwarners.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=48944&p=116281

Сообщение отредактировал lalayla - Среда, 15.08.2012, 20:51

goaupairДата: Среда, 15.08.2012, 20:54 | Сообщение # 26
Подполковник
То есть, если семья с Англии и предлагает пооперить, то это полюбому мошенники?

практически на 99 процентов ДА!!! МОШЕННИКИ!!!
так как по правилам английским, пригласить о-пэр в эту страну можно только из стран, которые определены государством, есть исчерпывающий список стран откуда туда можно поехать, стран СНГ в этом списке нет. Теоретически можно допустить, что семья этого не знает, вот это как раз 1 процент из 100,что вам пишет такая незнающая семья. 99 процентов точно мошенники.

goaupairДата: Среда, 15.08.2012, 20:56 | Сообщение # 27
Подполковник
все страны имеют какие либо свои нюансы, которые обычно устраивающиеся не знают, и из за этого могут быть или обмануты, или разочарованы. Не обязательно для разочарования нужно быть обманутым мошенниками, можно просто из за незнания потерять время, нервы, но не получить результата. Мошенники отдельная тема, большего разочарования чем быть обманутым ими, просто нет!

goaupairДата: Среда, 15.08.2012, 21:03 | Сообщение # 28
Подполковник
Как можно быстро определить мошенники ли они?

это сделать сложно, так как там тоже не дураки, они совершенствуются и хорошо маскируются. Это их бизнес, в него они инвестируют и средства ( деньги в том числе), и определенные знания.

Противопоставить им можно только свои знания условий устройства. к примеру какой смысл общаться с английской семьей, если вы точно знаете что по о-пэр программе поехать из вашей страны туда нельзя??? Можно было просто сразу их проигнорировать и не тратить на них свое время.

tonchiWaleraДата: Воскресенье, 31.03.2013, 19:42 | Сообщение # 29
Рядовой
Всем здравствуйте! Эта часть форума уже не функционирует какое-то время, но я все же очень надеюсь на скорый ответ. Мне написал человек из UK - его первым письмом было явно давно продуманный, и не раз копированный текст, но даже несмотря на все ваши сообщения о мошенничестве, я не могу относиться к нему плохо - он даже скайп свой скинул. Требований описано действительно много, так же он мне кажется вполне серьезным в своем намерении. Я даже решила уточнить, знает ли он о сложностях в UK визе, а он не ответил четко. Но, тем не менее, в вопросе о деньгах он оказался однозначен - нет, ничего не нужно.
Ниже вы можете прочитать наши с ним сообщения. Посоветуйте, пожалуйса, как я могу поступить.

Dear Au pair,

Thanks for writing, we have decided to find an au pair because i need help looking after my child and with some light housework. l am looking for an au pair to be a big Brother or Sister to my son and to become another member of our family.

I want you to kindly Read this Job Details slowly and with much attention, this will help you to understand what you need and what is needed from you and what must be done. Am a man who wants things done in an satisfactory and adequate manner, and on time.

Introduction;   I am Dekeijzer R&O, A US citizen serving as a contractor Engineer in the United Kingdom, Kent to be precise. I’m a very simple person by nature, I’m focused, I’m very busy, minded and independent man, a good listener and a very emotional person who hate to see people cry or get hurt, I’m a very understanding person.

About Us;   I lost my wife  (Sarah R.) 2 years and three months ago, she suffered a heart problem before she had cardiac arrest and i lost her. Until her death she worked as a Staff Nurse at Bradford Teaching Hospitals NHS Trust. I have been a single parent with a child (Derek who is 5 years old), and like i told you earlier, I am an engineer  by Profession.

Contact Address;   We stay in a Magnificent 6 bed freehold house located at 13 Culverden Park Road, Tunbridge Wells TN4 9QX United kingdom and my husband own the building.

We are a fun young family looking for a kind hearted fun au pair to mix in with our family. If you are interested and would consider being our au pair please get back to us with your details.

Interest and Job Details;

I need an AU Pair, who can help me take care of my child all the time am at work or attending to other needs.

(1).  Based on my engineering work, i am always busy with work schedule and my son is fond of people and loves getting attached to someone he will play with always. My son has started school so you will take him to school and back from school.

(2).  You will be expected to work for 20 - 25 hours every week but will be given breaks on Saturday and  Sundays only because I’m always around then. The Family can only offer £470 GBP Sterling as your weekly incentives; I cannot negotiate with any other offer for increase. Your evenings will be your own to feel free and do what you wish. Also there is a Language class (English, Spanish, and Russian) around my area where you will have to attend lectures evenings if you have interest, you complete own your evening.

(3).  I make available a Ford Car, for you and my Son for an easy access to mobility to Cross Derek School and anytime you pals intend going out for fun.

(4).  I shall facilitate your traveling by Hiring an Immigrant solicitor (Lawyer), securing you a Work Permit or  Visa, and also pay for your Flight Fees ,  and Airport Shuttle to bring you direct to my house upon arrival.

(5).  Traveling Date; Your services is urgently needed as soon as possible, so the time waste should be only the duration required to secure your traveling documents.

NOTE:- British human rights commission instructs all to treat AU Pair as a member of your family, and this is true so racial discrimination is prohibited.

Accommodation;     You will live with us if you wish. Your bedroom is situated in the attic of our house, and the room has a king size bed, under bed storage space, dressing desk and chest. You will have access  to a Wi-Fi Internet Connection and laptop just to make sure you are comfortable.

ПРОДОЛЖЕНИЕ ДАЛЕЕ

Добавлено (31.03.2013, 19:42)
In conclusion, am a jolly good fellow who will not entertain any form of delays or lack of attention as what is important to me is most important to me. Recruiting you and seeing that you are in United Kingdom in 10 days interval is my priority and main concern why i contacted you, I lack patience please no lies and delays to this.

I attached some of my family's lovely picture so you can see and tell me what you feel. Kindly attach some of your pictures along with your CV so that i can really get to know you more in your next mail. add meme on skype for job interview (tommy*******) mobile  +447035951*** and
get back to me with the requirements.

Hope to hear from you soon.

Best RegardsTommy

Tommy, I'm sorry, but I have to stay in Russia for a month. I get a driver's license in May. But you and your son just wonderful!
I like that you know exactly what you want from the au pair - it's good! And your family is to me very much. I would love to go to you!
And my English - agree your son with this to help me? How he would react to such a stupid sister?:) He will have to deal with me:))
And visa to the UK on au pair is not done. Did you know? I - no. I just learned.
I'll be waiting for your answer.
Valeriia. 

Dear Валераam so glad to read from you and l want to inform you that your service for me is urgently needed by me and on my own part l will make sure everything is urgently facilitated. as for the driving license don't worry l will get it for you here as soon as you arrive and go for car test but for the main time you will be taken Derek to school by cab. so all l need is your CV and photo for me to go through and l will handle your visa here in UK as soon as possible as the host family. so get back to me as soon as possible with the above requirment and happy ester in arrears 

Tommy, tell me, should I send you some money? Still in the UK is difficult to make a visa. You do not know me, but they take on the challenges. Are you sure?_________________________

Dear Валераyou dont need to send any money to me l have told you that l will do my best to make you come over here and work for me as soon as possible. you are thesecond aupair am employing and l did same thing for my last aupair so do not worry just send me your CV and your photo then after l must have gone through it l will tell you if your really the person l want but if so then consider your coming granted.  please note that l need your service as soon as possible so l required that you should make things snappy ok.

goaupairДата: Воскресенье, 31.03.2013, 20:06 | Сообщение # 30
Подполковник
1) на форуме много раз писали, программа О-ПЭР официальная государственная программа в Англии и ее правила устанавливает государство. По этим ИСЧЕРПЫВАЮЩИМ  правилам поехать по программе AU-PAIR в Англию из стран СНГ невозможно.  Не совсем понятно что можно обсуждать зная этот  ФАКТ?

2) Относительно оплат... которых вы не видите на этом этапе и в отсутствие которых заявляет якобы семья. Стандартная схема для мошенников именно такая... идет долгое обсуждение всех вопросов с семьей, в течении которых вопросов про оплату не возникает ( не хотят спугнуть), когда считают что клиент  СОЗРЕЛ  пишут примерно так... мы готовы вас пригласить, всем нашим предидущим о-пэр в вопросах приезда помогала такая то  АВТОРИТЕТНАЯ фирма, они с вами свяжутся. После этого связываются с нового адреса, маскируясь обычно под назввание авторитетных фирма которые реально существуют. И уже они подводят людей каким то оплатам.

Но пункт 2 я пишу просто для понимания, обратите внимание на пункт 1.  В нем все ответы на все ваши вопросы.

AUPAIR форум » Важные темы » Не попадайтесь на уловки мошенников » Остороожно!!! Мошенники!!!
Страница 2 из 6«123456»
Поиск: